Opencart

Opencart Nedir?

Opencart açık kaynaklı, ücretsiz, php tabanlı bir e-ticaret yazılımıdır. Yani bu ifadeleri açacak olursak; opencartın kod altyapısı sağlayıcı tarafından şifrelenmiş veya kaynak kodu paylaşılmayan türden değil, scripti indirip kendi sunucunuza kuracağınız ve sonrasında geliştireceğiniz türden bir yazılımdır.

Diğer E-Ticaret Yazılımlarında Durum Nedir?

Türkiye'de geliştirilen birçok eticaret yazılımında durum böyle değildir. Paket olarak yıllık bir hizmet sunulur. Süresi bittiğinde bir yıllık daha uzatması yapılmazsa siteniz kapanır. Ayrıca sistemde arzu ettiğiniz bir özellik yoksa bunun alternatif çözümü yoktur. E-Ticaret yazılımı firmaları sitenizin kurulumu, sistemin teknik desteğini ve sizin kullanımınız için bir takım eğitim ve destek hizmetlerini de birlikte sunarlar.

Opencartı Kurduktan, Peki Nasıl Geliştireceğiz?

Opencart sadece açık kaynaklı ve kendi imkanlarınız ile geliştireceğiniz bir eticaret scripti değildir. Tüm dünyada geliştirlen bir eklenti havuzu bulunmaktadır. Bu sayede istediğiniz bir özelliğin karşılığını kolayca bulup sisteminize ekleyebilirsiniz. Örneğin sitenizde bir kampanya oluşturmak istediğinizde bir kampanya eklentisi kurup bunun sitenizde oluşturabilirsiniz.

Opencart Kurmak İçin Yazılımcı Olmak Gerekir Mi?

En temel hali ile bir opencart sitesi kurmak, hatta sonrasında bir tema veya eklenti kurmak için de yazılım bilgisi gerekmez. Sitenizi bir panel aracılığı ile kolayca yönetebilirsiniz. Kategori ve ürünlerinizi bu panelden ekler, gelen siparişleri yine bu panelden takip edebilirsiniz. İlerleyen süreçlerde zaman zaman desteğe ihtiyacınız olacağı durumlar olsa da günlük işlemlerinizi yönetebilirsiniz.

Opencart Destek Konusu?

Opencart siteniz için temel düzeyde bir kurulumu veya modül eklemeyi sadece birkaç satırlık doküman okuyarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bununla birlikte zaten çok uygun rakamlar ile kurulum ve geliştirme desteği de bulabilirsiniz. Türkiye'de opencart konusunda başta gelen hizmet sağlayıcılardan bir olarak opencartuzman her konuda yardımcı olmak için bir telefon uzağınızda. Ayrıca birçok farklı ülkeden bile destek almanız mümkün. Standart eticaret paketleri ile karşılaştırıldığında bu benzersiz esneklik.

Opencart İle Farklı Ülkelerde İş Yapmak Mümkün mü?

Opencart global bir eticaret yazılımdır. Çoklu dil ile hizmet verebileceğiniz bir site kurabilirsiniz. Tek bir site ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça içerikler girebilirsiniz. Müşterileriniz Almanyadan girip site dilini Almancaya çevirip ürün fiyatlarını euro ya çevirerek alışveriş yapabilirler.

Opencart İle SEO Dostu Bir Site Oluşturabilir miyiz?

Arama motorlarının öncüsü ve kuralları koyucusu google ın iyi siteler olarak belirlediği siteler aramalarda üst sıralarda çıkıp yüksek ziyaretçi alırlar. Bunun için en iyi içeriğe sahip site olmak gerektiği gibi yazılımın da bu kriterlere uygun olması zorunludur. Opencart bir ürün satış sitesi olarak google seo ya en uygun altyapıya sahiptir. Ayrıca sonradan ilave edilen seo modülü ile bu uyum maximum düzeye çıkarılıp %100 seo uyumlu bir eticaret sitesi kurulabilir.

Opencartı Nasıl Kurup Başlayabilirim?

Opencart ı denemek için birkaç adımı izleyerek sitenizi 5 dakika içinde kurabilirsiniz. Bunun için devem eden yazımızı takip edebilir ve sıralanan adımları uygulayabilirsiniz.