En İyi Resim Ayarları

Yazar OpencartUzman 08/01/2018 0 Yorumlar

Opencart sitenizde sizin için en iyi ayarları belirlemenizi sağlayan bir resim yönetim mevcuttur. Eğer bu ayarların ne işe yaradığını ve sizin ürünlerde kullandığınız resim ölçülerine göre ne şekilde olması gerektiğini doğru ayarlarsanız müşterilerinize sitenizi çok daha kaliteli bir şekilde sunmuş olursunuz.

Öncelikli olarak opencart, yüklediğiniz ürün resimlerini gerektiği ölçülerde boyutlandırarak en optimum biçimde yayınlar. Yani bir kategoriye girdiğinizde listelenen ürün resimleri 20KB, ürün içerisine girdiğinizdeki resim 40KB, zoom yaptığınızda gelen resim ölçüsü ise 100KB boyutundadır. Bu sayede kategoriye girildiğinde sıralan onlarca resim en büyük haliyle görünmez, gerekli ölçüde görünür. Bu sitenize hem gereksiz trafik harcatmaz, hem de sayfaların hızlı açılmasını sağlar.

 Doğru ölçeklendirme ise siteniz için olmazsa olmazdır. Örnek vermek gerekirse, kategori görünümünüz 250x250px iken sizin kategoriye gelen resmi 500x500px yapmanız %50 optimizasyon kaybına sebep olur.

Diğer bir doğru ölçeklendirme ise resim oranları ile ilgilidir. Kullanılan resim, kare, yatay veya dikey dikdörtgen biçiminde olabilir. Örnekler ile uygulamalı biçimde inceleyelim.

 

Aşağıdaki gibi bir resim ölçüsüne sahipseniz sizin için en iyi oran 1x1dir. Katalog genişliğine baktığınızda 260x260px resim ölçüsü burası için en idealidir.

Eğer resim ölçünüz tekstilde kullanılan gibi dikine bir dikdörtgen ise 260x260px görünüm aşağıdaki gibi görünür. Sistem resmi orantılı şekilde küçülterek 260x260px lik bir kare içine sığdırır. Bu şekilde resim kenarlarından istenmeyen bir boşluk olur.

Eğer doğru ölçeklendirme yaparsanız, ürün resimler daha verimli biçimde görünür. Aşağıdaki gibi 260x460px bir ölçü bu resimler için idealdir.

Farklı bir resim ölçüsünü örnek olarak gösterirsek bunda durum tamamen farklıdır. Eğer bu şekilde yatay fotoğraflara sahipseniz öncelikle katalog görünümünü genişletmek faydalı olacaktır. Sonrasında resim ölçülerinizi 560x310px gibi bir ölçüde belirlerseniz ürünler çok daha şık biçimde sergilenir.

Bu ölçeklendirme işlemi sitede kullanılan tüm ürün resimleri içindir. Aşağıda ürün sayfası için yapılan doğru ölçeklendirmeyi görebilirsiniz.

 

Tüm bu ayarlamalar opencart admin panelinizdeki "Eklentiler > Temalar > Resimler" sekmesinde (2.1.x altı versiyonlar için Sistem > Mağazalar > Resim) tabındaki tablodan yapılır.

Her birini tek tek inceleyin;

Ürün Sayfası Büyük Resim Boyutu; Ürüne girildiğinde görünen resmin ölçüsüdür.

Ürün Sayfası Colorbox Boyutu; Ürüne zoom yapıldığında yakınlaşılan resmin ölçüsüdür.

Liste Resim Boyutu; Kategori, arama gibi ürünlerin listelendiği yerlerdeki resmin ölçüsüdür.

Ürün Sayfası Ek Resim Boyutu; Ürün sayfasında büyük resmin altında görünen minik resimlerin ölçüsüdür.

Benzer Ürünler Resim Boyutu; Ürünün altında listelenen benzer ürünlerin resimlerin ölçüsüdür.

Karşılaştırma Resim Boyutu; Müşteri ürünleri seçip karşılaştır dediğinde gidilen sayfadaki ürünlerin resimlerin ölçüsüdür.

Alışveriş Listem Resim Boyutu; Müşteri ürünleri favori listesine eklediğinde, favorilerim sayfasındaki ürünlerin resimlerin ölçüsüdür.

Sepetim Sayfası Resim Boyutu; Sepet ve ödeme adımlarındaki ürünlerin resimlerin ölçüsüdür.

 

Soru Sor