Opencart Excel Import ve Export Modülü Kullanımı

Yazar OpencartUzman 20/04/2017 1 Yorumlar Opencart Modül Kurulum Dokümanları,

Bu modül ile opencart sitenize excel formatında veri yüklemesi, güncellemesi ve verileri dışarı aktarma yapabilirsiniz.

Kategori, ürün, ürün özellikleri, ürün seçenekleri, ürün filtreleri ve üye bilgileri excel ile yüklenebilir.

Modülün erişim linki OpencartUzman paketlerinde Entegrasyon > Excel işlemleri menüsünde, diğer standart opencartlarda araçlar menüsündedir.

Uygun formatın ne olduğunu öğrenmek için admin panelinizden bir adet kayıt oluşturup bunu dışarı aktarabilirsiniz. Örneğin üründe kullanacağınız tüm alanları (ürün adı, fiyat, açıklama, marka vb.) doldurup ürün excelini dışa aktarın. Bu sayede örnek bir şablon alabilirsiniz ve yazdığınız bilgilerin hangileri excelde hangi alanlarda yer alıyor bunu görebilirsiniz.

Eski sitenizden yeni kuracağınız opencarta aktarım yapmak isterseniz öncelikle kategorileri ve ürün özelliklerinini oluşturmanız gerekir. Bunun için de tek satırlık bir kategori açıp bunu dışa aktarabilir ve bu exceli düzenleyerek içeri akarıp kategorilerinizi belirleyebilirsiniz.

Yeni kayıt açmanın dışında excel ile günceleme de yapabilirsiniz. Örneğin tüm ürünleri dışa aktar yapıp, Fiyat (excelde price kolonudur) alanını %10 arttırıp kaydettğiniz bu exceli tekrar içeri aktararak %10 luk bir fiyat artışı yapabilirsiniz.

Eğer sitenizde 1000 den fazla ürün varsa ve özellikle sunucu hizmeti aldığınız yerde bir limit varsa (genellikle bir limit olur) işlem sorgusu çok uzun olacağından işlem sürekli yarıda kesilecektir. Bu durumda exceli parçalı şekilde indirebilirsiniz. Başlangıç id ve bitiş id alanlarına 1.000 li aralıklarla değer girip 1.000 adetlik birkaç excel ile işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Excelde resim doğrudan link olarak yazılmaz. Resmin klasördeki yolu image kolonuna yazılır. Örneğin; /image/catalog/urunler/001.jpg (opencart 2.0 sürümlerinde ürün resimleri image/catalog dizinindedir.)

1 Yorumlar

Erhan:
02/07/2017, 06:03:07 PM, bpyazilim.com
Yanıtla

Bu Modülü Nasıl Kullanabılırız ?

Soru Sor