Opencart Fatura Yazdırma Modülü Kullanımı

Yazar OpencartUzman 20/04/2017 0 Yorumlar Opencart Modül Kurulum Dokümanları,

Bilindiği üzere farklı ölçülerde, farklı tasarımlarda birçok fatura dizaynı bulunmaktadır. Tam sayfa A4 boyutunda, bunun yarı ölçüsünde A5 boyutunda veya A4 ölçüsünde yan yana 3 adet veya 4 adet slip fatura taslakları kullanılır. Fatura taslağı her nasıl olursa olsun, siparişteki veriler istenen yerlere konumlandırılarak dorğudan fatura üzerine yazdırılıp başka hiçbir sisteme gerek kalmadan ve hiçbir uğraş da gerektirmeden fatura basımı gerçekleştirilebilir.

Opencart sisteminde siparişler sayfasının üst sağ kısmında irsaliye yazdır, fatura yazdır gibi butonlar bulunur. Bir sipariş seçilip fatura yazdır denildiğinde en başta mağaza bilgileri, müşteri bilgileri, ürünler, ürün toplamları gibi tüm bilgiler yazıcıdan çıkartmak üzere bir şablon olarak hazırlanır ancak bu doğrudan faturanın üzerine yazmak için uygun değildir. Bu taslak kullanılan faturadaki alanlara denk getirilerek bir şablon oluşturulur ve yazıcıdan çıktı alınır. Bu yöntem ile her türlü faturaya göre dizayn oluşturmak mümkündür.

Fatura tasarımı oluşturmak diğer opencart modülleri gibi dosya yüklenerek aktif edilen veya adminde ayarlama yapılabilen bir özellik değildir. ftp dizininde admin/view/template/sale/order-invoice.tpl dosyası üzerinden html düzenleme yapılarak istenen formata getirilir.

Düzenleme yapmak için html bilgisi gerekir, ilave bilgiler getirilmek içinse php yazılım bilgisi gerekir.

Opencartuzman bunu sizin adınıza yapar.

Önemli Not: Tarayıcı pixel tabanlı çalışır, diğer bir deyişle yazılar dahil herşeyi resim gibi görüntüler bu yüzden tarayıcınızdan açtığınız bir görüntüyü nokta vuruşlu yazıcıdan çıkarmanız kötü bir sonuç almanıza yol açar. Bu yöntemle fatura yazdırmak için laser yazıcı kullanılması gerekir. En İdeal olan yan duran A4 kağıdına 4 adet sığabilen slip fatura kullanmaktır.

 

Soru Sor