Opencart Toplu Resim Yükleme Modülü Kullanımı

Yazar OpencartUzman 20/04/2017 0 Yorumlar Opencart Modül Kurulum Dokümanları,

Modülü Eklentiler > Modüller > Toplu Resim Yükleme menüsünden aktif edip bazı ayarları yönetebilirsiniz.

Bu modülün olmadığı durumda masaüstünden bir adet resim dosya yöneticisi ile siteye yüklenir, daha sonra bu resim seçilerek ana resim ve aynı işlem tekrarlanarak ek resimler yüklenip seçilir.

Opencart 2.x sürümlerinde ürün resimleri image/catalog dizinine yüklenir. Bu dizine banner vb gibi tasarımda kullanılacak farklı resimlerde yükleneceğinden bir klasörleme yapılmak istenirse birinci alana bu klasör ismi yazılabilir. Bu sayede tüm ürün resimleri bu klasörün içine yüklenir.

Tarihe göre klasörleme yapılabilir. Bu sayede tüm ürün resimleri tek klasörde olmak yerine 2017>09 gibi yıl ve ay isimli klasörler açılıp resimler gruplanır. Bu istenmezse gruplama hayır olarak seçilmelidir.

Ürün ana resmi ek resim olarak da saklanmak istenirse 3. ayar hayır olmalıdır. Evet olarak seçilirse Ana resim, altında da ek resimler görünür.

 

Toplu Resim Yükle butonu ile tüm resimler tek seferde ve dosya yöneticisine hiç girmeden yüklenir, sıralaması belirlenebilir ve bir tanesi ana resim olarak seçilir. Ana resim seçmek önemlidir, mutlaka seçilmelidir. Tek resim bile yüklenmiş olsa ana resim olarak seçilmesi gerekir. Ana resim işaretlenmezse ürün görseli boş görünür, ürünün içerisine girildiğinde sadece ek resimler görünür. 

 

1. Görselin 3. adımında seçildiği üzere ana resim aynı zamanda ek resim olarak da görüntüleniyor.

Soru Sor