Opencartta Seçenek Mantığı

Yazar OpencartUzman 01/06/2017 1 Yorumlar

Opencart sisteminde bir ürüne sınırsız seçenek tanımlanabilir, müşteriler ürün satın alma aşamasında istedikleri opsiyonları belirtip ürünü sepetine eklerler. Bu seçenekler çoğunlula renk, beden, ölçü vb olabildiği gibi, müşterinin ürünün üzerine yazılacağı yazıyı belirtme, basılacağı resmin yüklenmesi, veya teslim edilmesini istediği tarih şeklinde de olabilir.

Sınırsız seçenek ekleme, ayrıca farklı türden seçenekler ekleme iyi bir özellik ancak bunlar arasında bir bağlantı bulunmuyor, bu özellikle biri diğerine bağlı seçeneklerde eksiklik olabiliyor. Örneğin bir ürünün hem rengi hem de bedeni bulunuyorsa her bir renge stok giriliyor, beden için stok giriliyor ancak hangi S beden Siyah kaç adet var bu belirlenemiyor.

Bu eksik nokta özellikle XML entegrasyonlarında farklı bir metod ile çözüm getirilebilir. Renk ve Beden birleştirilerek Siyah-S=3 adet Siyah-M=5 adet gibi stok adedi girilebilir. 

 

Aşağıdaki örnekte S beden için 5 adet, M beden için 7 adet, L beden için 1 adet stok belirtilmiş.

Yine aşağıdaki örnekte beyaz 10 adet, siyah 3 adet denilmiş ancak siyahların kaç tanesi M, kaç tanesi S belirtilememiş.

1 Yorumlar

Mustafa:
14/05/2018, 12:07:29 AM, sitemyok.com
Yanıtla

Ya ben birşey danışacağım, işin içinden çıkamadım bir türlü. Opencart kullanmak istiyorum demo versiyon kurdum işimi görürse yaptırmak istiyorum ama şu mümkün mü ?Burada anlatıldığı gibi mesela Mavi renk girdik Bedende girdik fakat benim istediğim şu 5 adet mavi bedenin 3 tanesi L olacak 3 tanesi M olacak mesela M beden bitti diyelim. M seçip mavi seçince ürün stokta yok hatası verecek ama L beden secip mavi sectiğinde satışa devam edecek.

OpencartUzman:
18/05/2018, 04:57:03 PM

Opencart sisteminde ürüne sonsuz seçenek tanımlayabilirsiniz. Renk, beden, ölçü, aksesuar, ilave seçimler, teslimat adresi .. vb. Bunları eklerken birinin diğerine bir bağlantısı kurulmaz. Ancak bazı opencart eklentileri ile seçeneği 2 ile sınırlandırıp bu iki seçeneği birbirleri ile ilişkilendirerek bağ oluşturabilirsiniz. Bu gibi bir modül ile çözüm sağlanıyor olsa da her bir seçenek için 2 kez çapraz stok adedi girmek, daha sonra bunları ana ürün stoğu olarak doğru bir şekilde hata yapmadan girmek oldukça güç bir işlemdir. Eğer ürünlerinizi sergilerken büyük bir sorun olmayacaksa stok takibi için sadece beden gibi bir seçeneği tanımlamak sizin için daha faydalı olacaktır.

Soru Sor