Opencart XML Export - N11 Modülü Kullanımı

Yazar OpencartUzman 20/04/2017 1 Yorumlar Opencart Modül Kurulum Dokümanları,

İlk işlem sitenizden XML dosyasının oluşturulup masaüstüne kaydedilmesidir. Oluşturuluan xml linkini tarayıcıda açarak farklı kaydet diyebilir, özellike dosya büyük ise /public_html/veri/n11.xml kalsörünü ftp programınızdan bağlanarak masaüstüne aktarabilirsiniz. OpencartUzman paketlerinde bu Entegrasyon > XML Ürün çıktısı menüsündedir.

Opencart N11 Entegrasyonu

N11 Panelinizde mağaza giriş yaptıktan sonra Ürün Yönetimi > Toplu Ürün Yönetimi sayfasına gidin.Opencart N11 Entegrasyonu

Çıkan sayfadan büyük yeşil butona tıklayarak toplu ürün yüklemeye başlayın.

 

Opencart N11 Entegrasyonu

XML formatını seçip, mağaza formatındayı işaretletleyin ve dosyanızı yükleyin.

Opencart N11 Entegrasyonu

Dosya yüklemesi tamamlandıktan sonra her bir ürünü çevreleyen etiketi, yani Urunler/Urun ü seçin.

Opencart N11 Entegrasyonu

Bu en çok hata yapılan alandır. Sitenizdeki kategoriler ile N11 deki kategoriler doğru eşleşmez ise aktarım yapılmaz. Sitenizde çok seviye kategori olabilir, xml de doğru kategori 2. seviyede 3. seviyede veya 7. seviyede çıkabilir. Kategori yapınıza göre bu adımdaki kategorinin n11 deki karşılığını belirleyip eşleştirme sağlayın. Aşağıdaki örnekte Erkek > Tesbih seviyesindeki ürünler N11 de Mücevher & Saat > Aksesuar > Tesbih kategorisine denk geldiğinden bu şekilde bir eşleştirme yapılmış. Şuna da dikkat edilmelidir ki; Başka bir kategoride örneğin, Bayan > Giyim > Üst Giyim > Tshirt olabilir. Bu durumda Kat5 alanındaki değer  Bayan > Giyim > Üst Giyim > Tshirt değerine eşitse diye seçilmesi gerekmektedir.

Opencart N11 Entegrasyonu

Görsellerin olduğu alanları eşleştirin, birden fazla görsel için ger birinin seçilip eşleştirilmesi gerekmektedir. XMLinizde ürün resimleri Resimler/Resim uzantısındadır.

Opencart N11 Entegrasyonu

Daha sonra fiyat, varsa indirimli fiyat, seçenek, kdv vb alanların eşleştirilmesi gerekir. Bunların bazıları xmldeki alanla eşleştirilrken, örneğin ürünlerin hepsi TL fiyatlı ise, bunu xmlden alma, hepsini TL yap gibi de seçim yapabilirsiniz.

Opencart N11 Entegrasyonu

Marka alanının seçilmesi zorunludur. Her eşleştirilen kategori için marka seçimi yapılır. XML inizde marka değeri Marka etiketi ile gelmektedir. Ayrıca diğer ek alanlar da eşleştirilebilir.

Opencart N11 Entegrasyonu

Son olarak güncellemelerde hangi alanların update edileceği seçilerek işlem tamalanır. 

Opencart N11 Entegrasyonu

Yükelemenin üzerinden 5-10 dakika geçtikten sonra aşağıdaki gibi yüklemenin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Opencart N11 Entegrasyonu

N11 entegrasyonunda doğrudan linke bakarak değil de bilgisayarınızdaki dosya ile yükleme yapıldığı için güncellemelerin de manuel olarak güncel dosyayı indirip yüklenmesi şekilde olur. Yapılan adımlar üzerinden her defasında yeniden seçim yapmak gerekmeden next > next diyerek işlemin yapılması gerekir.

1 Yorumlar

özcan ciner:
16/10/2018, 06:21:47 PM
Yanıtla

Opencart XML Export modülünde xml çıktısında diyelimki başka bir pazaryeri sitesi için kargo bedava ve kargo alıcı öder şeklinde nasıl çıktı yapabiliri.z burda ben kargo ödeme seçeneğiyle alakalı bir seçenek göremedim. xml olarak bunun çıktısını alabilcem bir modül varmı

OpencartUzman:
27/10/2018, 04:38:34 PM

Bu çıktıda ürün verileri yer alır, yani Ürün adı, fiyatı, kategorisi, resmi vb. Bahsettiğiniz kargonun ücretli veya ücretsiz olması ürün verisi değildir, mağazanın kargo ücret ayarları ile ilgili bir durumdur. Bu genellikle mazağa ayarlarından kargo ücreti 5TL, ücretsiz kargo veya 100TL üzeri kargo ücretsiz şeklimde belirlenir. Ürün verisi içinde yer almaz.

Soru Sor