Opencart Cache Temizleme Yöntemleri

Yazar Gokhan 25/02/2019 0 Yorumlar Opencart Tema Kurulum Dokümanları,

Opencart siteniz standartta şu şekilde çalışır. Ziyaretçi bir sayfaya girme isteğinde bulunduğunda o sayfadaki içerik veritabanından sorgu ile getirilip servis edilir.

Bu isteklerin sayısı arttığında, yani sitedeki ziyaretçi sayısı yükseldiğinde, aynı zamanda sitenizdeki kategori ve ürün sayısı arttığında sitede yavaşlamalar  yaşanmaya başlar.

İyi bir optimizasyon ile bu sorguları azaltıp, önbelleğe alınan hazır sayfaları servis ederek site hızını yükseltmek mümkündür. Bu konuda neler yapılabileceğini bu sayfadan inceleyebilirsiniz. Sayfaya Git > >

 

Optimize edilen sayfalarda bir değişiklik yaptığınızda eski önbelleği silip son halinin yeniden oluşmasını ve bu güncel sayfaların ziyaretçilere görünmesini sağlayabilirsiniz.

Videoda gösterilen işlemler şu şekildedir;

1- Dosya önbelleğidir. Ftp üzerinden dosyalarda değişiklik yaptığınızda bu yenilemeyi yapmanız gerekir.

2- Dosya önbelleğidir. Ftp üzerinden dosyalarda değişiklik yaptığınızda modifikasyonları yenilemeniz gerekir.

3- Sitenizde hem sistem dosyalarında, hem de adminden kategori ekleme, ürün ekleme, tasarımda düzenleme yapma gibi birçok işlemden sonra önbellek yenilemeniz gerekir.

4- Kategoride yapılan ürün ekleme silme gibi işlemlerden sonra filtre önbelleğini yenilemeniz gerekir.

5- Tarayıcınız bir sayfayı ziyaret ettip bir süre sonra yeniden aynı sayfayı açtığında bunu daha hızlı getirmek için kendi önbelleğindeki veriyi görüntüler. Bu opencart siteniz ile ilgili değil chrome, firefox, opera gibi kullandığınız tarayıcı ile ilgili bir durumdur.

 

Soru Sor